مسابقه طراحی الگوریتم

نظر به برگزاری هشتمین کنگره مشترک سیستم های فازی و هوشمند ایران، قطب علمی رایانش نرم و پردازش هوشمند اطلاعات با همکاری شرکت فنی مهندسی بهپویان و شرکت برق منطقه ای خراسان اقدام به برگزاری مسابقه ای جهت ایجاد انگیزه در دانشجویان مستعد می نماید.

با توجه به اینکه بهره برداری بهینه از شبکه­ های بزرگ ابعاد  در صنایع مختلف از جمله: برق، آب و گاز یک راهبرد اساسی برای جلوگیری از هزینه‌های گزافی است که به کشور متحمل می‌شود. از این رو پیش‌بینی تقاضای مورد نیاز در آینده، در هر یک از این شبکه‌ها یک گام بسیار مهم برای تعیین بهره‌برداری بهینه خواهد بود. در صنعت آب و فاضلاب پیش‌بینی پارامترهایی از جمله میزان مصرف آب، دبی، فشار، کیفیت و... برای مدیریت سیستم های آبرسانی بسیار تعیین کننده هستند. همچنین نظر به میزان اهمیت تخصیص ظرفیت نیروگاه‌ها برای تامین برق هر یک از مصرف کنندگان در صنعت برق یکی از دغدغه های بازار برق است. بر این اساس، پیش‌بینی هر یک از پارامترهای مذکور در دوره‌های زمانی متفاوت یک مساله علمی-صنعتی تعیین کننده در کشور است. در همین راستا شرکت فنی مهندسی بهپویان با همکاری شرکت برق منطقه ­ای خراسان و زیر نظر قطب علمی رایانش نرم و پردازش هوشمند اقدام به برگزاری یک مسابقه علمی نموده‌اند که امید است از دیدگاه صنعتی نیز بسیار سودمند باشد.

هدف، پیش‌بینی مصرف برق و تولید الگوریتمی است که چنانچه نتایج آن از نظر داوران قابل قبول باشد، علاوه بر جوایز نقدی، این الگوریتم به همراه نام توسعه دهنده آن در سامانه‌های مربوط به صنعت از جمله سامانه ملی رهیافت به کار گرفته خواهد شد.  داده ­های مربوط به مصرف برق توسط شرکت برق منطقه ای در اختیار شرکت کنندگان قرار خواهد گرفت. هر یک از گروه‌های شرکت کننده بایستی برنامه­ ای ارائه نماید که بتواند داده­ های مربوط به بازه ی 1398/11/10 تا 1398/11/16 را به صورت ساعتی  پیش بینی کند. (برای دریافت پشته داده و توضیحات مربوط به آن کلیک کنید. ضمناً داده‌های واقعی در بازه‌ی مذکور در اختیار کمیته برگذار کننده مسابقات است)

برنامه ­ی نوشته شده باید دارای شرایط ذیل باشد:

  • هر گروه می‌تواند متشکل از ۱ تا ۳ نفر باشد.
  • کد ارائه شده به یکی از زبان­های برنامه نویسی C# یا Python نوشته شده باشد.
  • مدت زمان انجام پروژه دو هفته خواهد بود. زمان شروع و پایان مسابقه متعاقبا اعلام خواهد شد.
  • شرکت کنندگانی که بهترین رتبه‌ها را کسب کرده‌اند باید سورس کد برنامه، کتابخانه­ های مورد استفاده و مستند مربوط به برنامه­ ی خود را ارسال نمایند.
معیارهای ارزیابی این مسابقه نیز به شرح ذیل می­ باشد:
  • خطای پیش بینی (بر حسب معیار AARE) پایین‌تر از ۱۰ درصد باشد[1]
  • سرعت فرآیند پیش ­بینی(یادگیری و محاسبه) نیز امتیاز محسوب می­ شود (پس از گذر از مرحله ۱)[2]
  • نحوه مستند‌سازی کدها نیز امتیاز خواهد داشت (پس از گذر از مرحله ۱).
  • ابتکار عمل در الگوریتم پیشنهادی امتیاز محسوب می­ شود (پس از گذر از مرحله ۱)[3]
مقدار خطا AARE برای هر واحد زمانی (با توجه به پشته داده موجود) برابر است با:

فرمول مقدار خطا aare
فرآیند ارسال نتایج:
هر یک از تیم‌های شرکت کننده در تاریخ 1398/12/07 تا پایان همان روز نتایج خود را به آدرس ایمیل forecast.ch@gmail.com با موضوع «نتایج پیش‌بینی» ارسال ‌کنند.
محتوای ایمیل بایستی شامل موارد زیر باشد:
  1. نام تیم و هر یک از اعضای شرکت‌کننده به همراه شماره تماس
  2. فایل اکسل نتایج (برای دریافت فرمت ارسال داده‌ها کلیک کنید)
توجه داشته باشید چنانچه میزان خطای نتایج به دست آمده توسط هر تیم، از ۱۰ درصد کمتر باشد، در پایان روز ۷-۱۲-۱۳۹۸، درخواست ارسال کد الگوریتم (در قالب فایل متنی) و گزارش علمی (در قالب ورد) آن به ایمیل تیم مورد نظر ارسال خواهد شد تا بر اساس گزارش به دست آمده، تیم‌های اول تا سوم تعیین شوند. همچنین به تیمی که برترین ایده علمی را داشته باشند به صورت جداگانه جوایزی اهدا خواهد شد.    
-------------------------------------------------------------------------------------------------
دانلودهای مورد نیاز:
-------------------------------------------------------------------------------------------------
[1] در شرایط خاص چنانچه نتایج مورد نظر حاصل نشد، ممکن است به بهترین نتیجه با توجه به نوع طراحی و چالش‌های موجود جوایز متناسب تخصیص داده شود.
[2] سرعت پردازش در شرایط یکسان آزمون خواهد شد.
[3] تحلیل این بخش به عهده تیم داوری است و در صورتی هیچ یک از تیم‌های حاضر در مسابقه به نتیجه مورد نظر دست نیافت، می‌تواند ملاک رتبه‌بندی قرار گیرد.