سامانه مهاپ

نام محصول:

سامانه مدیریت هوشمند ایستگاه پمپاژ (مهاپ)

شرکت بهپویان در زمینه هوشمندسازی شبکه های بزرگ-ابعاد و بهینه سازی مصرف انرژی فعالیت دارد. فراسامانه ها و سامانه های مدیریت هوشمند تاسیسات پیچیده فرایندی و Large Scale به عنوان یکی از پیچیده ترین تکنولوژی های روز دنیا و مغزافزار کنترلی این سیستم ها در این شرکت طراحی و تولید می گردد.

شرح خلاصه ای از مهاپ:

سامانه مهاپ (مدیریت هوشمند ایستگاه های پمپاژ) که طراحی و تولید آن در این شرکت پس از چندین سال تحقیق و توسعه در سال 1393 به نتیجه رسید، یک طرح دانش بنیان در زمینه مدیریت بهینه و هوشمند ایستگاه‌های پمپاژ شرکتهای آب و فاضلاب شهری – از پیش‌بینی مصرف تا کنترل تاسیسات و مدیریت مخازن- و همچنین کاهش پیک بار برق کشور از طریق مدیریت بار تاسیسات مذکور (که یکی از بزرگترین مصرف کننده های برق بخش عمومی کشور می‌باشند) با رعایت همه ملاحظات بهره‌برداری و افزایش قابلیت اطمینان تامین آب مورد نیاز می‌باشد.

از جمله مزایای مهم این سامانه، انجام پیش بینی مصرف آب (Demand forecast) با دقت بیش از 98%، داشتن موتور هیدرولیکی بومی، قابلیت تشخیص و کنترل شرایط خاص، لحاظ کلیه محدودیت های بهره برداری متناسب با دستورالعمل های بهره برداری بومی کشور، داشتن مانیتورینگ دینامیک، نرم افزار واسط کاربری و مدیریتی، بکار گیری کد های صحت سنجی (DVR) برای افزایش قابلیت اطمینان تامین آب و استفاده از ظرفیت مخازن آب برای انتقال بار الکتریکی از ساعات اوج مصرف به ساعات کم باری می باشد.

 

 

 

نتایج:

این سامانه سخت‌افزاری و نرم‌افزاری جهت پایش، کنترل بهینه و مدیریت تمام هوشمند ایستگاه های پمپاژ آب شرب در شرکتهای آب و فاضلاب کاربرد دارد و با Unman کردن ایستگاه پمپاژ، علاوه بر پیش‌بینی و تامین مطمئن آب شهر یا منطقه، باعث کاهش هزینه های انرژی (تا 30%) ، کنترل سطح آب مخازن ذخیره، کاهش هزینه های نگهداری و تعمیرات و افزایش عمر تجهیزات می‌شود.

سامانه مهاپ در حال حاضر در 5 ایستگاه پمپاژ در کشور با موفقیت نصب شده است. همچنین این شرکت پروژه‌های دیگری در زمینه هوشمندسازی تاسیسات و شبکه آب برای اولین بار در کشور اجرا نموده است که از ایده تا تولید و پیاده‌سازی آنها توسط متخصصین شرکت صورت گرفته است. محصولات به‌چاه (بهره‌برداری هوشمند چاه‌های آب متصل به خطوط جمع‌آوری)، مشاب (موتور شبیه‌سازی بهره‌برداری آب)، موتور حل‌گر هیدورلیکی بر پایه داده های مکان محور (BES4Water)، سامانه رهیافت (راهبرد هوشمندانه یافتن تقاضا)، سامانه نگهداری و تعمیرات پیشگویانه (PdM) برای تاسیسات آب و فاضلاب از این نمونه محصولات هستند.

 

 

تائیدیه ها:

سامانه مهاپ پس از مراحل متعدد تست و بازدیدهای مکرر کارشناسان ارشد سازمان های مرتبط (در چهار سال گذشته) تاییدیه های لازم را از شرکت آب و فاضلاب مشهد، شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، سازمان بهره وری انرژی ایران، شرکت توانیر، معاونت برق و انرژی وزارت نیرو، معاونت برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو، کمیته هوشمند سازی شبکه های آب معاونت آب و آبفای وزارت نیرو و مشاور عالی محترم وزیر نیرو دریافت کرده است.